Časté dotazy - O jaterní dietě

Jaterní dieta je základem pro léčbu a regeneraci jater po infekčních nemocích i po dlouhodobé nadměrné konzumaci alkoholu. Přinášíme vám odpovědi na nejčastější dotazy těch, kteří s ní právě začínají a neorientují se ve velkém množství často rozporuplných informací.

K čemu vlastně slouží v těle játra?

Játra fungují jako metabolické a detoxikační centrum. To znamená, že zpracovávají a přeměňují živiny z potravy a zároveň odbourávají tělu škodlivé látky, jako je alkohol. Kromě toho zajišťují vylučování žluče. která pomáhá k trávení tuku.

Pro koho je jaterní dieta určena?

Nejčastěji s ní začínají na doporučení lékaře pacienti. kteří prodělali hepatitidu (žloutenku) či mononukleózu. Dlouhodobě ji obvykle drží pacienti. kteří v důsledku alkoholismu či častých zánětů trpí tzv. cirhózou. V neposlední řadě ji mohou vyzkoušet také ti, kteří prostě chtějí svému tělu na pár týdnů či měsíců trochu ulevit.

Je jaterní dieta to samé jako žlučníková dieta?

Nikoliv, jsou si ale navzájem velmi podobné. Obě výrazně omezují tuky, avšak i,:!_1erD.J dieta je méně přísná a jsou do ní v hojné míře zařazeny bílkoviny. Pomoc s konkrétním jídelníčkem pro vaši dietu můžete nechat na odborníkovi.

Musím se hodně omezovat?

Mezi pokrmy nevhodné pro jaterní dietu patři většina tuků a nadýmavých potravin, přesto je tato dieta zaměřena více na správnou technologickou přípravu jídla než na redukování jídelníčku na minimum. Naučte se maso správně vařit a dusit a zjistíte, že jaterní dieta může být velice chutná.

Mohu čas od času vyrazit s přáteli do restaurace?

Ano, ale doporučujeme vyhýbat se zakouřeným prostorům a nekonzumovat ani malé množství alkoholu. Při výběru vhodného jídla vám může pomoci zkušená obsluha restaurace.

Kolikrát denně je potřeba jíst?

Obecné doporučení zní více menších dávek v průběhu dne. Pět vyvážených jídel denně (tři hlavni jídla a dvě svačiny) lze považovat za vyzkoušený a dobře fungující standard, dodržovaný většinou dietářů.

Jak dlouho se jaterní dieta drží?

Samozřejmě platí, že délka jaterní diety je stanovena individuálně, obvykle se však pohybuje minimálně v řádu několika měsíců.

 

DIETA JATERNÍ

Obsahuje uhlovodany 350g, bílkoviny 125 g, tuky 80 g
Hlavní zásady: jíst častěji a malé dávky /5x a víckrát denně/, dobře rozkousat, pokrmy nejíst příliš horké ani studené, vždy jen do měkka připravené.

Nabídka povolených jídel:

POLÉVKY: Vývary z masa a kostí bez tuku, mléčné obilninové, se zavářkami s těstovin, rýže a krupice

MASO: hovězí, telecí, zcela libové vepřové, králík, netučná drůbež, netučné ryby, z uzenin jen šunka/vepřová i drůbeží/

PŘÍKRMY: brambory a bramborová těsta, rýže, těstoviny, knedlíky kypřené sněhem, noky, bílé pečivo

POLÉVKY: připravované bez jíšky, bez smetany, např. pažitková, koprová, květáková, chřestová

MOUČNÍKY: kaše, nákypy, pudinky, piškot, sušenky bez tuku, ovocné knedlíky (ne kynuté),jablkový závin, kynuté pečivo 2-3 dny staré

ZELENINA: špenát, mrkev, brukev, zelený hrášek v malém množství, chřest, dýně/kromě mrkve jen do měkka uvařené/, hlávkový salát, rajčata

OVOCE: Vařené nebo dušené kompoty, s vy jímkou ovoce obsahující zrnka (angrešt, rybíz, maliny). Banán a citrusové plody, ostatní ovoce (jablka, třešně, kiwi atd.) dle individuální snášenlivosti

VEJCE: jen v malém množství v pokrmech, ne jako samostatné jídlo

MLÉKO: nízkotučné, kysané, jogurty, netučný tvaroh, nízkotučné nearomatické sýry, podmáslí

NÁPOJE: zásadně nealkoholické - ovocné šťávy, čaj, kakao, bílá káva, minerálky

ZAKÁZÁNO: Veškeré přepálené tuky, sádlo, ztužené tuky. Alkoholické nápoje včetně vína a piva. Tučná masa, prorostlé vepřové, kachna, husa, tučné ryby, olejovky, uzeniny s vy jímkou šunky. Zelenina na dýmavá a aromatická (zelí, kapusta, por, cibule, okurky, papriky), luštěniny. Čokoláda, zmrzlina, ledové nápoje, šlehačka, majonéza, ořechy.

POZNÁMKY k PŘÍPRAVĚ: všechny pokrmy se připravují bez tuku, teprve do hotových lze přidat malé množství másla nebo kvalitního rostlinného tuku. Maso se opéká na suchu (teflon, nemastit), v tzv. pečící folii, v alobalu, dusí se ve vlastní šťávě, vaří. Jíška se nepoužívá - mouka se praží na sucho. Ke kořenění se používá citronová šťáva a kůra, pažitka, petrželka, v menším množství kmín a sladká paprika. Pokrmy mají být lehké, netučné, nenadýmavé.